این کمپین با محکوم کردن قاطع این حمله موشکی، خواهان انتقال فوری ساکنان کمپ لیبرتی از عراق به کشور ثالث میباشد. ما با اعتقادات شخصی و سیاسی انسانها کاری نداریم ولی نمیخواهیم که ساکنان لیبرتی هر بار اوضاع حکم میکند، مورد معامله قرار بگیرند و از جان آنها مایه گذاشته شود. ساکنان لیبرتی کالا نیستند، آزادیخواهانی هستند که در سودای آزادی مردمشان به این مسیر پا نهاده و اینک در عراق در زندانی بنام لیبرتی گرفتار آمده اند.

۱۳۹۵ خرداد ۳, دوشنبه

قطعنامه 650 کنگره آمریکا : انتقال بدون استثنا تمام ساکنان لیبرتی


قطعنامه 650 کنگره آمریکا
114 مین کنگره ( 2015- 2016 ) دوره دوم
17 مارس 2016
 امنیت و حفاظت مخالفان ایرانی که در کمپ لیبرتی در عراق در انتظار انتقال توسط کمیساریای عالی پناهندگان میباشند. و اجازه استفاده از اموال خود در جهت بازاسکان .
متن قطعنامه:
- با توجه به اینکه حدود دو هزار نفر اعضای غیر مسلح مجاهدین در کمپ لیبرتی در انتظار انتقال و بازاسکان توسط کمیساریای عالی پناهندگی بسر میبرند و آنها  بعنوان  افراد مورد نگرانی و  نیازمند به حفاظت بین المللی شناخته شده اند. 
- با توجه به اینکه آنها مخالف رژیم تهران هستند و به خاطر این مخالفت بصورت دائمی در خطر حمله از طرف نیروهای حامی رژیم ایران زندگی می کنند.
- با توجه به اینکه بعد از یاداشت تفاهم در دسامبر 2011 که بین سازمان ملل و دولت عراق و با دخالت دولت آمریکا صورت گرفت، ساکنان کمپ اشرف در جهت انتقال سریع به کشور ثالث به کمپ لیبرتی در کنار فرودگاه بغداد منتقل شده اند.

- با توجه به اینکه ساکنان بر اساس توافقنامه ای که  بر حق مالکیت آنها بر اموال خود تاکید کرده بود، اموالشان را در کمپ اشرف باقی گذاشته اند.

- با توجه به اینکه آمریکا آنها را به عنوان افراد تحت حفاظت بر اساس کنوانسیون چهار ژنو شناخته و متعهد شده که تا تعیین تکلیف نهایی آنها را حفاظت کند.
- با توجه به اینکه  آمریکا کنترل و حفاظت آنها را در ابتدای سال 2009  طبق بیانیه  28 دسامبر 2008، به دولت عراق منتقل کرد.
- با توجه به اینکه ساکنان بعد از انتقال به کمپ لیبرتی بارها مورد حمله قرار گرفتند.
- با توجه به اینکه نیروهای عراقی که مسئولیت حفاظت ساکنان را بعهده دارند نتوانسته اند آنها را  در مقابل حملات  مکرر حفاظت کنند.
- با توجه به اینکه بتازگی در 29 اکتبر 2015، ساکنان لیبرتی با  هشتاد راکت مورد حمله قرار گرفته اند که 24 کشته و دهها زخمی بجا گذاشت.
- با توجه به اینکه وزیر امور خارجه جان کری،  بشدت حمله 29 اکتبر را محکوم  و با تروریستی، بی معنی و وحشیانه  نامیدنن آن خواستار یافتن و حسابرسی  مسئولین این حمله شد.
- با توجه به اینکه دبیر کل سازمان ملل، بشدت این حملات را محکوم  و خواستار این شد که عاملان آن به دست عدالت سپرده شوند.
-با توجه به اینکه کمیساریای عالی پناهندگی این حملات را بسیار تاسف بار توصیف کرد.
- با توجه به اینکه این حملات تا بحال 140 کشته، 7 ربوده شده و بیش از 1300 مجروح از ساکنان بجا گذاشته است.
- با توجه به اینکه نیروهای وابسته به سپاه قدس ایران مسئولیت این حملات را به عهده گرفته و اعلام کرده اند که در صورت عدم ترک عراق حملات بیشتری صورت خواهد گرفت.
- با توجه به اینکه، نیروهای حفاظتی عراقی بصورت دائم در کنار کمپ لیبرتی ساکن هستند علیرغم سابقه خشونت در مقابل ساکنان لیبرتی.
- با توجه به اینکه حفاظت کمپ لیبرتی در برابر حملات مسلح و موشکی ناکافی است.
- با توجه به اینکه، ساکنان با دسترسی رژیم ایران به سلاح اتمی مخالفت کرده اند و  در رابطه با فعالیت های اتمی رژیم و نیروهای شبه نظامی آنها در عراق گزارشات ارزشمندی داده اند.

- با توجه به اینکه وزارت خارجه در 29 اوت 2012 دوباره بر حمایت از حفاظت ساکنان در پروسه انتقال به کشور ثالث تاکید کرد.

- با توجه به اینکه صدها نفر از ساکنان تا بحال در اروپا بازاسکان شده اند.

- با توجه به اینکه، دولت آلبانی خیرخواهانه تا بحال صدها تن از ساکنان لیبرتی را در راستای همستگی بین المللی در حمایت از افراد در خطر پذیرفته است.
- با توجه به اینکه ساکنان نتوانسته اند به اموال خود در کمپ اشرف دسترسی داشته و آنها را به فروش برسانند برای تامین هزینه ها و یا مخارج باز اسکان خود.
بنابراین کنگره آمریکا :

1- حملات به ساکنان لیبرتی را محکوم میکند.
2- از دولت عراق میخواهد تا عاملان حمله را به دست عدالت بسپارد.
3- از دولت آمریکا میخواهد که با همکاری با دولت عراق سطح حفاظت کمپ لیبرتی با به سطح حفاظتی فرودگاه بین المللی بغداد ارتقا دهند. تا از حملات دیگر جلوگیری شده و امنیت ساکنان لیبرتی تضمین شود.
4- از دولت آمریکا می خواهد که به همراه دولت عراق سابقه ماموران حفاظت کمپ لیبرتی را بررسی کرده و اطمینان یابند که آنان با گروه های وابسته به رژیم ایران در گذشته و حال همکاری نداشته و ندارند. و اینکه این ماموران برای حفاظت از کمپ امکانات کافی در اختیار داشته باشند.
5- از دولت عراق میخواهد که از دسترسی ساکنان به آب تمیز، غذا، و خدمات پزشکی، برق، و لوازم مورد نیاز مطمئن شود.
6- از دولت آمریکا میخواهد با دولت عراق همکاری کند تا همه تلاشها برای فروش اموال آنها در کمپ اشرف و کمپ لیبرتی در جهت باز اسکان در کشور ثالث امکان پذیر شود.
7-  از دولت آمریکا میخواهد که با همکاری با دولت عراق و کمیساریای عالی پناهندگان اطمینان حاصل کند که ساکنان لیبرتی بدون استثنا بر اساس قرارداد دسامبر 2011 در امنیت در خارج از عراق و ایران باز اسکان شوند.
8- از دولت آمریکا میخواهد با دولت آلبانی و کمیساریای عالی پناهندگان برای باز اسکان و استقرار مابقی ساکنان لیبرتی در آلبانی تا وقتی که آنها در زمینه نیازهای خود در زندگی در آلبانی خودکفا شوند.

ترجمه متن : عاطفه اقبال - 3خرداد 95 برابر با 23 می 2016
از طرف کمپین برای انتقال فوری ساکنان لیبرتی به کشور ثالث


۱ نظر:

  1. با سلام
    دو هفته هیچ خبری از انتقال ها منتشر نمیشه چرا ؟ چرا دو هفته هیچ انتقالی انجام نشده

    پاسخحذف