این کمپین با محکوم کردن قاطع این حمله موشکی، خواهان انتقال فوری ساکنان کمپ لیبرتی از عراق به کشور ثالث میباشد. ما با اعتقادات شخصی و سیاسی انسانها کاری نداریم ولی نمیخواهیم که ساکنان لیبرتی هر بار اوضاع حکم میکند، مورد معامله قرار بگیرند و از جان آنها مایه گذاشته شود. ساکنان لیبرتی کالا نیستند، آزادیخواهانی هستند که در سودای آزادی مردمشان به این مسیر پا نهاده و اینک در عراق در زندانی بنام لیبرتی گرفتار آمده اند.

۱۳۹۳ آبان ۱, پنجشنبه

نگرانی برای سرنوشت ساکنان کمپ لیبرتی در عراقنامه ای از سناتور مک کین دیروز چهارشنبه 22 اکتبر در سایت این سناتور آمریکایی منتشر شد که ضمن هشدار از پیشروی دولت اسلامی عراق و سوریه - داعش - به سمت بغداد، وضعیت ساکنان لیبرتی را در صورت ماندن در عراق خطرناک توصیف میکند. سناتور مک کین در این نامه که خطاب به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می باشد، خواستار سرعت بخشیدن به پروسه انتقال ساکنان لیبرتی به کشور ثالث شده است. 
او مینویسد : " ... با توجه به تهدیدات روزافزون دولت اسلامی عراق و سوریه روند اسکان مجدد - ساکنان لیبرتی - متوقف شده. بسیاری بیم دارند که اگر وضعیت امنیتی عراق بویژه در بغداد بیشتر رو به وخامت برود. ساکنان کمپ لیبرتی در معرض خطر جدی قرار گیرند. به همین دلیل باید با سرعت بیشتری برای پیدا کردن کردن مکان های امن و دائمی در خارج عراق اقدام کرد..."
سناتور مک کین در این نامه از انتصاب "محمد غبان" به وزارت دفاع عراق که ازاعضای تیپ بدر - وابسته به رژیم جمهوری اسلامی- میباشد ابراز نگرانی کرده و او را به دشمنی با ساکنان لیبرتی متهم ساخته و تعهد دولت عراق به رعایت کردن توافق نامه های دو طرفه برای تامین امنیت ساکنان لیبرتی را زیر علامت سئوال برد.
سناتور مک کین در این نامه تعداد ساکنان لیبرتی را ۲۷۰۰ نفر ارزیابی کرد.
کمپین ما بار دیگر از سازمان ملل، کمیساریای عالی پناهندگان می خواهد که با توجه به شرایط وخیم امنیتی در عراق و نگرانی هایی که از پیشروی نیروهای دولت اسلامی عراق و سوریه به سمت بغداد وجود دارد. بصورت اورژانس ساکنان لیبرتی را بدون هیچ استثنایی در انتخاب افراد، به کشور ثالث منتقل کرده و حق سکونت این پناهجویان در کشوری امن را به رسمیت بشناسند. ساکنان لیبرتی اکنون نزدیک به سه سال است در کمپی مستقر شده اند که قرار بود محل اقامت موقت آنها برای انتقال سریع به کشور ثالث باشد. کما اینکه در همین رابطه لازم است اشاره کنم دهها نفری که از این کمپ بیرون آمده و با اعلام جدایی از مجاهدین در هتل های مختلف بغداد بسر میبرند نیز هنوز تعیین تکلیف نشده و هستند کسانی که بیش از یکسال است در این هتل ها به امید انتقال به کشور ثالث بسر میبرند و کمیساریا هیچ اقدامی برای انتقال آنها انجام نداده است. تنها جرم آنها این است که ضمن تصمیم به جدا شدن از سازمانی که بعضی از آنها بیش از سه دهه از زندگیشان را در کادر تشکیلاتی- ایدئولوژیک آن بسر برده اند، نمیخواهند به ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی بازگردند. وضعیت این پناهجویان در هتل های بغداد نگران کننده است و بلا تکلیف نگه داشتن آنها بعضا بیش از یکسال برای هل دادنشان به سمت بازگشت به جمهوری اسلامی غیر قابل قبول است. کمیساریا باید این افراد را به فوریت به کشور ثالث طبق قولی که در ابتدای بیرون آمدن آنها از کمپ لیبرتی داده است منتقل کند. تمامی ساکنان لیبرتی و کسانی که در هتل های بغداد هستند اعم از کسانی که عضو مجاهدین هستند و یا کسانی که از آنها جدا شده اند باید هر چه زودتر به کشور ثالث منتقل شوند.
ضمن اینکه طبق آخرین خبری که به دست کمپین رسیده است، ساکنان لیبرتی هم اکنون در هراس از آنچه ممکن است اتفاق بیفتد در سنگرهایی که خود با امکانات ناچیز در محوطه کمپ لیبرتی کنده اند، بسر می برند. ولی آیا این سنگرها در محوطه کمپی که در محاصره ماموران عراقی گوش به فرمان وزیر کشور " محمد غبان" از سپاه بدر وابسته به جمهور ی اسلامی است. میتواند ساکنان بدون دفاع و بی سلاح لیبرتی را حفاظت کند؟ مسئولیت این وضعیت با چه کسی است؟
کمپین ما از تمامی هموطنان می خواهد که برای انتقال ساکنان لیبرتی به کشور ثالث با سازمان ملل، کمیساریای عالی پناهندگان و سازمان های حقوق بشری تماس بگیرند و نسبت به وضعیت ساکنان لیبرتی هشدار دهند.
عاطفه اقبال - 23 اکتبر 2014
از طرف کمپین برای انتقال فوری ساکنان لیبرتی به کشور ثالث

رونوشت به :
- بانکی مون دبیر کل سازمان ملل متحد
- کمیساریای عالی پناهندگان در ژنو
- کمیساریای عالی پناهندگان در عراق
لینک نامه سناتور مک کین به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا
http://www.mccain.senate.gov/public/index.cfm/press-releases?ID=f979a1f2-5043-4f2a-8bc3-eaa6f6032bb8

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر