این کمپین با محکوم کردن قاطع این حمله موشکی، خواهان انتقال فوری ساکنان کمپ لیبرتی از عراق به کشور ثالث میباشد. ما با اعتقادات شخصی و سیاسی انسانها کاری نداریم ولی نمیخواهیم که ساکنان لیبرتی هر بار اوضاع حکم میکند، مورد معامله قرار بگیرند و از جان آنها مایه گذاشته شود. ساکنان لیبرتی کالا نیستند، آزادیخواهانی هستند که در سودای آزادی مردمشان به این مسیر پا نهاده و اینک در عراق در زندانی بنام لیبرتی گرفتار آمده اند.

۱۳۹۲ دی ۱۴, شنبه

عاطفه اقبال : عراق غرق آتش و خون


 

هفته  گذشته کشورعراق حوادث خونینی را پشت سر گذاشت. درگیری هایی که دولت مالکی را هر چه بیشتر شکننده کرده است. شنبه 28 دسامبر نیروهای امنیتی برای دستگیری احمد الوانی از اعضای ائتلاف العراقیه  که یکی از نمایندگان سنی پارلمان عراق میباشد،  به خانه او در رمادی در استان انبار رفتند ولی این اقدام به درگیری دو ساعته بین محافظان و طرفداران اوبا نیروهای امنیتی انجامید . در طی این درگیری خواهر، برادر و سه تن از محافظان احمد الوانی کشته شدند. احمد الوانی یکی از چهره های شناخته شده مخالف سیاست های دولت مالکی است.  این درگیری به اختلافات جبهه ای در عراق بشدت دامن زده است. اسامه النجيفی، رئيس مجلس عراق، دستگیری احمد الوانی توسط مالکی را اقدامی خطرناک و نقضآشکار قانون اساسی خواند.

دو روز بعد از این دستگیری روز دوشنبه 30 دسامبر، دولت مالکی به این تشنج با جمع آوری چادر های متحصنین سنی در شهر رمادی دامن زد. تحصن عشایر سنی در اعتراض به سیاست های تبعیض آمیز دولت مالکی علیه سنی های عراق نزدیک به یکسال بود که ادامه داشت. این اقدام به درگیری شدید بین عشایر سنی و نیروهای مالکی انجامید که همچنان در چند روز گذشته ادامه داشته است. در جریان جمع آوری چادرهای متحصنین توسط ماموران امنیتی چندین نفر کشته شدند.

روز سه شنبه 31 دسامبر،  44 تن ازنمایندگان ائتلاف المتحدون به ریاست اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق، بصورت دسته جمعی استعفا دادند. بلافاصله بعد از این استعفا طارق الهاشمی معاون رئیس جمهورعراق نیز استعفای خود را اعلام کرد.

استعفا دهندگان  میگونید در آستانه انتخابات پارلمانی "  رخدادهای کنونی اعلام جنگ علیه ارتش و یا جنگ شیعه علیه سنی نیست، بلکه جنگ با امتیاز دهی‌های سیاسی است"

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه : روزجمعه نیمی از شهر فلوجه در دست "گروه دولت اسلامی عراق و شام" و نیمی دیگر در دست افراد مسلح عشایر بوده است  درگیری برای تسلط به این دو شهر همچنان تا به امروز ادامه داشته است. امروز پلیس عراق اعلام کرد که در درگیری های جمعه در دو شهررمادی و فلوجه 32 غیر نظامی کشته شده اند.

دولت مالکی سعی دارد عمده این درگیری ها را از طرف گروه القاعده جلوه دهد اما بنا به گزارش تلویزیون 24 فرانسه، اپوزيسيون سنی می گويد "دولت نوری مالکی در مورد - حضور -  القاعده گزافه گويی می کند"
بنا به گزارش همین تلویزیون، محمدعلی هريسی معاون دفتر خبرگزاری فرانسه در بغداد می گويد : "سني ها توسط دولت مالکی مورد حمله قرار گرفته اند. آنها به القاعده وفادار نيستند... ريشه مشکل اين است که سني ها اين احساس را دارند که در عراق به حاشيه رانده می شوند...مالکی نسبت به 3 سال پیش بسیار ضعیفتر است، بغیر از سنی ها او حتی متحد بزرگی نزد شیعه ها نیزندارد. مقتدی صدر و حکیم به مالکی و حزبش خیلی وفادار نیستند."
با اینهمه به گفته خبرگزاری ها نیروی "داعش" وابسته به القاعده نیز از فرصت درگیری بین نیروهای دولتی و سنی ها استفاده کرده و با نام " دولت اسلامی عراق و شام  - داعش - " وارد شهرهای  رمادی و فلوجه شده است. بر طبق یک خبر، نیروهای سنی با دولت عراق و نیروهای القاعده همزمان در نبرد هستند. روز جمعه یکی از سران عشایر بنام "الجبوری" در درگيری با نیروهای مالکی کشته شد. همچنین "البغدادی " رهبر گروه داعش وابسته به القاعده نیز جانش را در نبردها از دست داد.

امروز خبرگزاری فرانسه گزارش دادکه شهر فلوجه به طور کامل از دست نیروهای دولتی خارج شده  و دولت عراق به بمباران مناطق مرکزی فلوجه دست زده  است، هنوز تعداد کشته ها و زخمی ها مشخص نیست. به نظر میرسد حضور نیروی " داعش"  در این شهرها بیش از آنکه به ضرر دولت مالکی باشد به لحاظ سیاسی بهانه ای به دولت مالکی برای  سرکوب مخالفانش داده است.

نوری المالکی روز شنبه در تلویزیون دولتی عراق گفت : " تانابودی کامل گروه های تروریستی عقب نشینی نخواهیم کرد." او همچنین اضافه کردکه دولت وی به فتنه در استان انبار خاتمه خواهد داد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیت المقدسموضع گیری ایالات متحده را نسبت به درگیری های عراق این چنین اعلام کرد : ما در کنار " دولت عراق" می ایستیم تا این تحرکات برای ایجاد بی ثباتیرا به عقب برانیم. ولی نیرو به عراق نخواهیم فرستاد. این جنگ خودشان است. جان کرینسبت به شکست شبه نظامیان توسط دولت مالکی اظهار اطمینان کرد.


سازمان ملل در گزارشی در چهارشنبه گذشته اعلام کرد که در طی پنجسال گذشته، سال 2013 ، عراق خشونت بارترین سال را با 8900 کشته از سر گذرانده است. بنابر همین گزارش 7818 نفر از کشته شدگان افراد غیرنظامی و از مردم عادی بوده اند.

با این وضعیت معلوم نیست که سرنوشت انتخابات پارلمانی عراق درپایان آوریل سال 2014  به کجا خواهد انجامید. باید دید در سال 2014 عراق غرق در جنگ داخلی  به کدام سو میرود؟ و سرنوشت ساکنان لیبرتی در کشوری که هر روز بیشتر در جنگ و خون و  بی ثباتی فرو میرود، به کجا خواهد انجامید؟  در چنین وضعیتی کدام ارگان بین المللی قادر خواهد بود امنیت ساکنان لیبرتی را در عراق تضمین کند؟

عاطفه اقبال - 4 ژانویه 2014


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر